Одна з найвиразніших пам'яток подільської дерев'яної церковної архітектури, розташована в Зінькові Віньковецького району Хмельницької області - Свято-Михайлівська
церква — збудована на честь Архистратига Михаїла.
Храм зведено в 1769 р. Церква хоча й дерев'яна, а стоїть на кам'яному фундаменті, розташована у мальовничій місцині на пагорбі.
Дзвіниця не збереглася, тому поруч з церквою стоїть нова, з цегли, з кількома дзвонами. Трохи далі від неї - старий пам'ятний хрест (середина ХІХ ст.). Територія впорядкована і доглянута. Унікальні рослини: дерева, кущі, завезені з різних куточків світу.
Вражає розповідь екскурсовода про те, що церкву збудували без єдиного цвяха. Використані матеріали усі натуральні: дерево, каміння та фарби, якими написані ікони, теж натурального походження.
За народними переказами кошти на будівництво церкви збирали колишні козаки, які осіли в Зінькові, та їх нащадки. Тому в народі її ще називають "козацькою". Цікавий факт зафіксував у "Історії церков і парафій Поділля" дослідник і краєзнавець Юхим Сіцинський: до цієї парафії у 1898 році були приписані аж 1262 православних. Можна уявити, що творилося у церкві і на подвір'ї під час великих церковних свят!
Побували і на руїнах стародавнього замку, збудованого у 14 столітті. Колись замок був трикутний в плані, одним боком виходив на Ушицю, іншими нависав над глибоким яром. Стіни фортеці були по 85 м. в довжину кожна, на рогах стояли могутні 3- та 4-ярусні башти. Загальна площа твердині була близько 0,5 га.
Про Зіньків можна додати, що він є центром народного гончарства, батьківщиною диктора телевізійного каналу "1+1" Алли Мазур та місцем виробництва смачної зіньківської ковбаси.

Немає коментарів:
Дописати коментар